Napjainkban egyre gyakoribb jelenségnek számít a fejfájás, melynek hátterében különböző okok állhatnak.

A nyaki gerinc vizsgálatával fényt deríthetünk a kiváltó ok(ok)ra, és adekvát kezeléssel nagy mértékben csökkenthető, vagy megszüntethető a fájdalom.

 

Mi lehet a kiváltó ok?

  • Rossz testtartás

A fej a törzshöz képest előre helyezett, a felső nyaki csigolyákban blokkok, míg a középső- alsó szakaszon hypermobilitás alakul ki, a vállak előre esnek, felhúzott helyzetben rögzülnek, a hát domború (kyphotikus) tartást vesz fel.

  • Nyaki gerinc degeneratív betegségei

A kopásos folyamatok a kor előre haladtával egyre inkább megfigyelhetők.

Jellemző a meszesedés, a mozgásterjedelem csökkenése a nyak- vállöv területén, csőrképződés a csigolyatesteken- és nyúlványokon, fájdalmas nyakmozgások. Sokáig kezeletlen esetben akár sérvesedés, gerincsérv is kialakulhat.

  • Érelmeszesedés

A nyaki verőerek sclerotikus elváltozása az életmódbeli rossz szokások (helytelen táplálkozás, dohányzás, alkoholfogyasztás stb.), valamint genetikai tényezők miatt alakulhat ki, mely képalkotó diagnosztikai eljárásokkal könnyen felismerhető.

  • Stressz

Az idiopathiás fejfájás (migrén) hátterében leginkább a stresszt nevezhetjük kiváltó tényezőnek. Annak megszűnésével általában a fájdalom is csökken.

A kiváltó okok (egy is elég!) miatt a nyak- vállöv területén lévő izmok egyensúlya megbomlik.

Az erősödésre hajlamos izmok rövidülnek (m. Trapesius, m. Pectoralis, nyaki extensorok, m. Levator scapulae), míg a gyengülésre hajlamosak megnyúlnak (nyaki flexorok, lapockazáró izmok).

A gerinc mentén az agyba futó verőerek (arteria carotis és arteria vertebralis) az izmok letapadásakor, illetve a csigolyák területén lévő térfoglaló folyamatok hatására nyomás alá kerülhetnek, aminek következtében kialakul a fejfájás, melyet fülzúgás is kísérhet.

Kezelés

  • Testtartás korrekció

Célunk a rossz tartás megszüntetése célzott gyakorlatokkal. A fej középvonalba korrigálásával, a vállak pozicionálásával már sok esetben sikert érünk el. Emellett elengedhetetlen a hátizmok erősítése, a megrövidült izmok nyújtása, erősítése is, melyet funkcionális gyakorlatokkal egészítünk ki.

  • Mckenzie terápia

Sérvesedés esetén, ha a beteg a fej, vagy a kar, kéz irányába sugárzó zsibbadásról számol be, ami nem szűnik meg a testtartás korrekció hatására sem, akkor ezt a terápia típust ajánlom.

  • Masszázs

A feszes izmok, myalgiás csomók oldására lazító svéd masszázs fogásokat érdemes alkalmazni.

  • Kinezio tape

A kezelés végén a hatás fenntartása érdekében az érintett izmok területére speciális módon felhelyezett kineziológiai tapaszok segíthetik a mielőbbi gyógyulást.