poszt-covid szindróma kezelése

Napjaink egyik legmeghatározóbb kérdése az egészségünk védelme. Egy olyan vírussal kell megküzdenünk nap mint nap, ami emberek millióinak befolyásolja mentálisan és fizikálisan az egészségét, sajnos rossz irányba.

Éppen ezért szeretném megosztani gondolataimat, melyekkel hozzájárulhatok ahhoz, hogy megláthassuk az alagút végét, kilábaljunk ebből az állapotból.

Rizikótényezők:

  1. Ha valaki olyan szerencsés, hogy még nem fertőződött meg koronavírussal, azt köszönheti jó fizikai, immunológiai állapotának, illetve annak a környezetnek, ami segítheti őt ebben (home office munkavégzés, kevés kontakt az emberekkel, rendszeres sporttevékenység végzése). Viszont számolnunk kell azzal a lehetőséggel is, hogy elkaphatja, az ettől való szorongás, a bezártság érzése pszichésen megviselheti a szervezetet, a mentális állapotot.
  2. Ha valaki átesett már rajta, de tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel, bízhat benne, hogy nem lesznek szövődményei, melyek hatással lehetnek a mindennapi tevékenységeire.
  3. A súlyos tüneteket mutató, akár kórházban kezelt betegek szervezete komoly próbatételen esik át. Az immunrendszernek meg kell küzdenie a vírussal, szerencsés esetben legyőzi, és antitesteket termel annak érdekében, hogy egy későbbi esetleges fertőzést már könnyebben le tudjon győzni.

Minden esetben számolnunk kell azzal, hogy szervezetünk védekezési mechanizmusa kárt szenved, a 2. és 3. rizikótényező fennállása esetén postcovid szövődmények alakulhatnak ki.

Tünetek:

A koronavírus fertőzés elsősorban a légzőszerveket érinti, magas láz, kétoldali tüdőgyulladás, felső légúti tünetek jellemzik főként, de az izületek, csontok, izmok, kötőszövetes hálózatok, az idegrendszer, illetve a belső szerveink is érintettek lehetnek nem csak az akut, de az elhúzódó szakaszban is.

Levertség, krónikus fáradtság, motiválatlanság, depresszív hajlam is társulhat, ami még inkább próbára teszi a gyógyulás útját.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy a gyógyulást követően a postcovid syndroma tünetei enyhüljenek, megszűnjenek?

Mozgásterápia:

A lezajlott betegség súlyosságának, és a meglévő tünetek függvényében kell mérlegelni, hogy mikor kezdhető el a fokozatosan felépített mozgásterápia.

Az otthon tartózkodás időszaka alatt is fontos már, hogy visszanyerje erejét a kedves páciens, ennek érdekében a fizikai aktivitást napról napra növelni kell.

A negatív teszteredményt követő 6 hétig:

  • Ha fenáll íz- és szaglásvesztés, fontos ezen szervek trenírozása, különböző illatanyagok gyakori szaglása, illetve ízanyagok kóstolása révén.
  • Magas dózisú C és D3 vitamin szedése
  • Ízületek átmozgatása naponta többször
  • Légzőtorna
  • Aerob kapacitás növelése: séta, lépcsőzés gyakorlása a fokozatosság elvének betartásával, növelve az időtartamot, a beteg szubjektív állapotára való tekintettel.

A negatív teszteredményt követő 6 hét után:

Az első fázis elemei mellett:

  • Általános keringésjavítás, az immunrendszer állapotának javításának érdekében, hogy a szövődmények mértéke csökkenjen.

Az immunrendszerünk állapotát a vérkeringésünk által is tudjuk befolyásolni (mikro- és makroerek), mivel az immunsejtjeink ott közlekednek, így tudják megközelíteni a gyulladásben lévő szöveteket, és elszállítani onnan a bomlástermékeket.

Ha az immunrendszerünk gyenge, ez a folyamat nem, vagy csak csökkent módon tud lezajlani. Ebben tud hatékony segítséget nyújtani a Bemer terápia. Bővebb információ itt: https://otthonigyogytorna.com/bemer-terapia

  • Gyengült izmok erősítése célzott gyakorlatokkal
    • Feszes, letapadt izmok felszabadítása, nyújtása
    • Manuális technikák alkalmazása az izomegyensúly visszanyerése céljából.

A fájdalmas mozgásszervi panaszok fennállása esetén ízületi gyulladást, izomfájdalmakat, neuralgiás tüneteket, idegi bántalmakat, csontrendszer érintettséget panaszolnak a betegek.

Alkalmazható flossing, lágylézer, köpöly, triggerpont kezelés, kineziológiai tapasz felhelyezése. Ha jellegzetes módon tudja mutatni a fájdalmát, akkor FDM módszer alkalmazásával ezek az érintettségek jól kezelhetők. Bővebb információ itt: https://otthonigyogytorna.com/gyogytornasz-modszerek

A postcovid szindróma jelenleg is egy kutatás alatt lévő betegség, ezért hangsúlyozom, hogy a terápia megkezdése előtt mindenképp kérje ki kezelőorvosa véleményét, és szorgalmazzuk az állapot nyomonkövetését, a laboreredmények monitorozását.